29.2 C
İstanbul
Perşembe, Haz 13, 2024
okuryazarkitaplar
Image default
Antik-AEdebiyatEleştiri / YorumEzoterizmKardelen'in MitleriKitap / HaberManşetMitolojiOkur KöşesiÖykü / Roman

Fantastik Antik Bir Roman, Altın Eşek

Belki inanmazsınız ama ilk uzay konulu hikayelerden tutun da fantastik ya da romantik hikayeler bile Antik Yunan ve Roma yazarları tarafından yazılmıştır. Daha da ilginç olanı bu hikayelerin ve romanların birçoğu günümüze ulaşabilmiş olmalarıdır. Kısacası bu sürükleyici başyapıtlar tarihin puslu sayfalarına direnmiş ve kuşaklar boyunca her okuyucusunu büyülemeye devam etmiştir.

İşte Antik Roma’da yaşamış Madauruslu Apuleius tarafından yazılan Metamorfozlar… Altın Eşek eseri de bunlardan biridir. Bu roman günümüze eksiksiz metin olarak ulaşan en eski Latin edebiyatı eseridir.

Altın Eşek Romanı inanamayacağınız kadar akıcı ve eğlenceli bir roman. İnsan 2000 yıl önce yazılmış bir metni okurken sıkılacağını düşünebilir. Aksine öykü sizi öyle bir içine alıyor ki Apuleius’un kaleminin gücüne şaşırıp kalıyorsunuz.

Özetlemek gerekirse romanın kahramanı Lucius bir yolculuğa çıkar ve büyücü bir kadının evinde misafir olur. Büyüye o kadar meraklıdır ki kuşa dönüşmek ister ama yanlışlıkla bir eşeğe dönüşür. Tekrar kendi bedenine kavuşması için gül yemelidir. İşte bundan sonra macera başlar. Çünkü gül yiyemeden hırsızlar tarafından kaçırılır. Böylece, birçok insanın hayat hikayesine ve anlattığı masallara tanık olur. Lucius kaderin oyununa gelmiştir! Tanrıça İsis ona yardım etmeden önce birçok kişi tarafından satın alınır. Bunların arasında sahte rahipler, fırıncı ve çok fakir köylüler de vardır.

Romanın başka bir önemi de değersiz görünen birçok insanın yaşayış biçimi hakkında bize önemli bilgiler sunmasıdır. Çünkü tarih yazıcıları ve masal anlatıcıları her zaman ünlü ve zengin insanların hayatlarına odaklanmıştır. Lakin Altın Eşek Antik Roma döneminde yaşamış alelade insanların hayatına bir pencere açar.

Romandaki bir başka önemli nokta ise Psykhe ve Kupid hikayesidir. Bu hikaye, günümüzde çok popüler olan Güzel ve Çirkin masalına ilham vermiş olmalıdır. Üç kız kardeş arasında en güzeli olan Psykhe bir canavarla evlenmeye mahkum olur. Ancak evlendiği canavar aslında aşk tanrısı Kupid’tir. Güzelliğinin dillere destan olması yüzünden güzellik tanrıçası Venüs’ün gazabına uğrar ve sevgilisine tekrar kavuşmak için, tanrıçanın verdiği görevleri yerine getirmek gibi yükümlülüğe sahiptir. Hikaye o kadar etkileyicidir ki günümüzde bilinen birçok masalın ilham kaynağı olmuştur.

Bu romanı okurken Lucius ile akıl almaz bir maceraya çıkacaksınız. Kitapevlerinin raflarında gizli kalmış bu romanı bulun ve okuyun! Çünkü pişman olmayacaksınız.

İlgili Haberler

Uygar Dünyanın Başlangıcı Yunan Değil!

okuryazarkitaplar

Harari’den Yeni Kitap “Durdurulamayan İnsanlık”

Leman ERGÜL KÜLEKÇİ

Kalem ve Kelâm…

okuryazarkitaplar

Yorum Yap

Kitap, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Tarih, Mitoloji, Müzik, Resim, Gez Gör, Doğa Sporları, Aktüel Bilim, Anadolu, Dünya Mirası, Festival, Fuar, Sergi, Akademi, Yazarlar...