29.2 C
İstanbul
Perşembe, Haz 13, 2024
okuryazarkitaplar
Image default
AstrolojiEzoterizmManşetMitolojiYeniler

Kaçınılmaz Dönüşüm

                                                                          Gözde Başlı Akıbat

Bir süredir sosyal medya da astrologların dikkat çektiği değişimle gelen yeni bir çağ konusu hayatımızı meşgul ediyor. Peki nedir bu değişim yada yeni çağ denilen durum? Başrolde Pluton gezeni var, ama aslında ondan önce bu olayın fitilini ateşleyen 2020 yılındaki Jüpiter Satürn ün kova burcundaki kavuşumuydu. Her 20 sene de meydana gelen Jüpiter – Satürn kavuşumuna ‘büyük zamanlayıcılar da’ denir ve genel anlamı olarak bu bir reformdur. Çünkü eski olandan özgürleşmek ilerlemek yenilenmek için yaşanacak değişime işaret eder. Bir  döngü biter yeni bir döngü başlar ve dünya  toplum yaşam tarzımız kavuşumun olduğu element burca göre konusunda değişim gösterir. Kova burcu hava elementinde olan son kavuşum ile  entelektüel teknoloji evresi bununla birlikte  bireysellik ten ziyade toplumun yararı, eskiyi sorgulama gibi konuları kapsar.

Gelelim başrol oyuncumuz Plüton’a, astroloji de temel fonksiyonu dönüşüm ve güçlü dönüşümdür. Derinden gelen bilgelik aynı zamanda yıkım ile gelen yenilik, güç, gizli saklı olan, zenginlik temsil ettiği konulardan bir kısmıdır. Mitoloji de yer altı tanrısı olarak geçer. O Yunan mitolojisinde Hades, Roma mitolojisinde Plüton’dur. Anlamı varlıklıdır. Çünkü Plüton yeraltı zenginliklerinin ve değerli madenlerin sahibidir.  Gösterişten hoşlanmaz.

Eski Mezopotamya mitlerinde bereket tanrıçası İnanna’nın yeraltına iniş efsanesinde Pluton’dan bahsedilir.

Pluton bir burçta 12-13 yıl kalır. İçinde bulunduğumuz zaman itibari ile kova burcuna geçen Pluton bize yazının başlarında bahsettiğimiz Kova Burcunun temsil ettiği konularda vurgu yapıp güçlü dönüşümlere işaret edecektir.

Diğer yandan numerolojik olarak evrensel yılda enerjisi sekizdir. Anlamı güç, bolluk berekettir. Elinde olan gücü toplum yararına kullanmaya işaret eder.

Bütüne baktığımızda fark etmemiz gereken ise bireysel olarak iyiyi, etik olanı, adaleti ve elimizdeki gücü toplumun yararına kullanmak olacaktır.

 

İlgili Haberler

Niyeti Düzeltmek

okuryazarkitaplar

 Anadolu’dan Ayazmalar

okuryazarkitaplar

Myrmidonlar Karınca Adamlar Efsanesi

Kardelen Oğlakçıoğlu

Yorum Yap

Kitap, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Tarih, Mitoloji, Müzik, Resim, Gez Gör, Doğa Sporları, Aktüel Bilim, Anadolu, Dünya Mirası, Festival, Fuar, Sergi, Akademi, Yazarlar...