29.2 C
İstanbul
Perşembe, Haz 13, 2024
okuryazarkitaplar
Image default
ManşetMüzikSahneYaşam

Burası Agora Meyhanesi…

Burası Agora Meyhanesi. Burada yaşanır aşkların en madarası ve en şahanesi. Bu meşhur şarkıyı çoğumuz biliriz. Ben bugün size şarkının hikayesini anlatmak istiyorum.

İstanbul Balat’taki Meşhur Agora Meyhanesi

1890 yılında, Rum bir kaptan olan Asteri Balat çarşısında bir meyhane açar. İsmini de Yunanca meydan anlamına gelen Agora koyar. Mekan masa niyetine kullanılan fıçılarla ve uygun fiyattaki şaraplarıyla meşhur olur. Lakin mekana asıl ününü kazandıran İzmir’de geçen buruk bir aşk öyküsüne ithafen yazılan bir şiirden gelir.

İzmir nefis manzaraları ile bestekarlara ilham kaynağı olan bir şehir

19 yaşında İzmir Ege Üniversitesi’nde bir tıp fakültesi öğrencisi olan Onur Şenli babasının teşvikiyle musiki dersleri almaktadır. Bir akraba ziyareti esnasında Selahattin Pınar’dan bir eser okur. Misafire gittikleri aile de kızlarının sesini över. Kız gözlerini Onur’dan ayırmayarak ”Seni sevmem de haksız, sevdim demem de haksız.” diye sözleri olan bir tango okur. Onur kıza aşık olur ama çok fazla görüşemezler. Okullar kapanınca kızın ailesi İzmir dışına gider. Onur daha sonra ortak bir arkadaşlarının kendisine aşık olduğunu haber alır ama reddeder. Lakin kız bu durumu öğrenince bir daha görüşmek istemez. Onur da aşk acısından şarap içip sarhoş olduğu bir sonbahar akşamı kıza bir şiir yazar. Şiir dillere pelesenk olan meşhur şarkının sözleridir.

Onur bu şiiri ilk önce Neşter isimli okul dergisine yollar. Gel zaman git zaman şiir elden ele dolaşarak pek çok yerde yayınlanır. En nihayetinde meşhur olan şiir Gönül Yazar tarafından plağa şarkı olarak okunur. Durumu öğrenen Onur dava açar ve 66 bin lira tazminat kazanır.

Aslında Onur şiirini İzmir’in Agora Semtindeki kokoreççi meyhanelerinden esinlenerek yazmıştır. Balattaki meyhaneden haberi yoktur. Şarkı meşhur olunca buradaki meyhanede meşhur olur ve Türkan Şoray,Ayhan Işık, Sadri Alışık , Zeki Müren vs ünlüler buranın müdavimi haline gelir. Meyhane aynı zamanda pek çok filmde set olarak da kullanılır. Şarkının sözlerini yazan Onur Şenli Balat’taki meyhaneden Aysel Gürel sayesinde yıllar sonra haberi olur. Daha sonra bizzat gidip ziyaret eder. Arkasında pek çok şiir ve şarkı sözü bırakan Dr. Onur Bey, 8 Eylül 2017’de aramızdan ayrılır. Huzur içinde uyusun.

Klasikleşmiş şarkıların öykülerini öğrenmeyi ve aktarmayı seviyorum.

Bu yazımda bir Ortaçağ klasiğinin öyküsünü anlatmıştım. https://www.okuryazarkitaplar.com/greensleeves/

İlgili Haberler

Romalıların Baş Belası Sinoplu Mithridates

Kardelen Oğlakçıoğlu

Bir Öğrencinin Gözünden ESKİŞEHİR

okuryazarkitaplar

Ortadoğu’nun Bilinç Altı, Baal 2

Şeyda Nur Özkahya

Yorum Yap

Kitap, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Tarih, Mitoloji, Müzik, Resim, Gez Gör, Doğa Sporları, Aktüel Bilim, Anadolu, Dünya Mirası, Festival, Fuar, Sergi, Akademi, Yazarlar...