29.2 C
İstanbul
Perşembe, Haz 13, 2024
okuryazarkitaplar
Image default
Antik-AKardelen'in MitleriManşetMitolojiYeniler

Ölümüne Seven Kadın Alkestis

Antik Yunan ve Roma dünyası bugün bile akla gelebilecek birçok felsefik soruyu vakti zamanında ele almış.

Bir ebeveyn olarak hayatınızı çocuğunuz için feda edebilir misiniz?

Peki hayatınızı karınız ya da kocanız için feda edebilir misiniz?

İşte bu sorlar etrafında dönen Alkestis trajedisi antik Yunan’ın ünlü trajedi yazarlarından biri olan Euripides tarafından yazılmıştır.

Efsaneye göre Zeus, insanları ölümden döndürüp ilahi yasaları çiğneyen Asklepios’u öldürür. Lakin Asklepion tanrı Apollon’un biricik oğludur. Yas içindeki tanrı öcünü almak için Zeus’un yıldırımlarını üreten Kiklopları öldürür. Zeus bu davranışından ötürü Apollon’u cezalandırmaya karar verir. Ona ölümlü bir kral olan Admetos’un sarayında hizmet etmesini emreder. Apollon çaresizce bu emre itaat eder. Son derece aşağılayıcı bir ceza olmasına rağmen Apollon başlangıçta buna katlanır ve bir süre sonra Admetos ve Apollon, sıkı fıkı dost olurlar.

Apollon’un hizmet süresi bitmek üzereyken Admetos’un öleceğini öğrenir. Bunu engellemek için kader tanrıçaları ile bir anlaşma yapar. Buna göre Admetos kendisi yerine ölecek başka birini bulabilirse, hayatı bağışlanacaktır.

Admetos’un annesi ve babası yaşlı olmasına rağmen oğullarının yerine ölmeye gönüllü olmazlar. Bunu kabul eden tek kişi biricik karısı Alkestis’tir.

Ölüm anlaşmayı uygulamak için saraya gelir. Admetos annesi ve babasına öfkelidir. Babası Admetos’un öfkesi karşısında evladın yerine ölmek gibi bir yasa olmadığını belirterek kendisini savunur. Asıl suçlu Admetos’tur. Ölmesi gereken o iken karısını ölüme gönderdiği için bir katildir. Euripides’in anlatımına göre yine de Alkestis bütün kadınlara örnek olması gereken bir davranış sergilemektedir.

Alkestis ölür. Cenaze töreni yapılmak üzereyken, Admetos’un eski dostu Herkül çıkagelir. Yunan halkı için için misafirperverlik çok önemlidir! Bu yüzden Admetos Herkül’e cenazenin önemli biri olmadığını söyleyerek dostunu misafir kalmaya ikna eder. Lakin kısa süre sonra Herkül ölen kişinin Alkestis olduğunu keşfeder. Ölüm onu yeraltına götürmeden önce kadere müdahale eder. Ölüm ile savaşır ve Alkestis’i kurtarır.

Admetos dostunu ağırlamakla ne de iyi etmiştir. Karısına geri kavuşmanın sevinci içinde sahneden ayrılır ve perde kapanır.

Peki siz ne yapardınız? Başkası yerine ölümü göze alır mıydınız?

Herkül Alcestis’i Kurtarmak İçin 
Ölümle Savaşıyor 
Frederic, Lord Leighton, MS 1869-71.

İlgili Haberler

Andromakhe’nin Gözyaşları

Kardelen Oğlakçıoğlu

Salgın ve Biyolojik Silah

okuryazarkitaplar

Görmeden Geçmeyin…

okuryazarkitaplar

Yorum Yap

Kitap, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Tarih, Mitoloji, Müzik, Resim, Gez Gör, Doğa Sporları, Aktüel Bilim, Anadolu, Dünya Mirası, Festival, Fuar, Sergi, Akademi, Yazarlar...