29.2 C
İstanbul
Perşembe, Haz 13, 2024
okuryazarkitaplar
Image default
ManşetRüveyda ile Gez-GörSeyahatTarih

Vaad Edilmiş Topraklara Gidenler…

Savannah polis departmanı önünde olan fotoğrafımın paylaşımı sonrası Amerika’nın kuruluşunda önemli bir yeri olan 13. koloni ve Savannah bağlantısı aklıma gelince eski fotoğraf ve hikaye paylaşımlarıma yeniden göz atarak arşiviminden indirdim.

Britanya İmparatorluğu’na bağlı olarak kolonilerin kurulması 1607 yılında Virginia Eyaleti’nde başlamış, 1732 yılında Georgia ile tamamlanmıştır. Georgia Atlantik okyanusu kıyısında Amerika’nın güneydoğu bölgesinde yer alır. Cezalı ve borçlu olan yerleşimciler tarafından kurulan şehirde ticaret tütün ve pamuk ürünleri üzerinden yapılmakla birllikte altın ve gümüş arayanların hedef bölgelerinden biri olmuştur.

Eski dünyadan yeni dünyaya –vaad edilmiş topraklara– gelen Pirütenler ilk yasaları kutsal metinler (Eski Ahit) üzerinden temellendirmişler. Okült bilimler, astroloji, simya, mistizim ile de ilgileniyorlardı. Portekiz gezimde yeni arayışlar içinde olan gemicilerin limandan hareket eden gemilerinin bin bir güçlükle Savannah limanına demir attıkları anları hayalimde canlandırabilmek dünyanın iki ucunda olan yerlerin bağlantısallığını yaşamak benim için çok güzel bir deneyim olmuştu.

Limanın hemen karşısında yer alan ve Amerikan bağımsızlık bildirgesine imza atan 56 kişiden 50 sinin mason olduğunu düşündüğümüzde, ilk kurulan bir numaralı mason locasının burada olması da tabi ki tesadüfi değil. Kolonyal mimarinin en güzel örneklerinden olan kiremit rengi bu tarihi taş binanın tam karşısında ise zamanın ruhunu günümüze taşıyan Georgıa Queen nehir teknesi demirlemiş vaziyette. Lizbon’da en önde yeni keşiflere açılma fikrini başlatan D.Henrique (Prens Henry) ile Vasco de Gama ve diğer kaşiflerin bulunduğu kaşifler anıtı ile Savannah’ta o kaşiflerin vasıtasıyla taşınan masonik ruhun ilk toplanma merkezlerinin bulunduğu bu güzel liman şehri yazıma da ilham oldu. Umarım sonraki yazılarımda kölelerin satıldığı köle pazarlarının yerini -şimdilerde açık pazarların aldığı- Charleston şehrini de anlatatırım. niyetindeyim. 

Tabi ki Lisa Friedman ve Atilla Fatih ile hatta Shady ile birlikte köpeklerin de kalacağı otelleri aradığımız yol maceraları ile dolu eğlenceli gezilerimizde sizlerde olsanız ne de güzel olurdu.

Sevgiyle kalın.

İlgili Haberler

Üç Kuğular

okuryazarkitaplar

Lilith Efsanesi

okuryazarkitaplar

Porto…

okuryazarkitaplar

Yorum Yap

Kitap, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Tarih, Mitoloji, Müzik, Resim, Gez Gör, Doğa Sporları, Aktüel Bilim, Anadolu, Dünya Mirası, Festival, Fuar, Sergi, Akademi, Yazarlar...